ІНФОРМАЦІЯ моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 01.06.2018 року

Новини

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 01.06.2018 року

 Метеорологія

     Середньодобова температура повітря на кінець третьої декади травня місяця становила 21,00С. Опадів за цей період не було. Найвища температура повітря в денні години була 27,0 0С. Найнижча була відмічена в повітрі 8,00С (27.05), а на поверхні ґрунту 00С (29.05). Вітер за цей час переважав північно- східний 5-6 м/с. Відносна вологість повітря знижувалась до 84%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 23,1 0С і 17,0 0С.

    На початок першої декади червня місяця прогнозується незначне зниження температурного режиму, можливі невеликі опади.

Рослинництво

   Озимі зернові. На рослинах пшениці озимої відмічаємо появу колосу, у деяких сортів – початок цвітіння.

  У посівах пшениці озимої, де відбувається цвітіння колоса поряд з контролем плямистостей листя необхідно подбати про захист від фузаріозу колоса. Останні негативно впливають на його озерненість та масу 1000 насінин. Фаза цвітіння є ідеальним часом для ураження посівів зернових колосових культур такою небезпечною хворобою, як фузаріоз колоса (Fusarium spp.). Фузаріоз колосу останнім часом досить інтенсивно прогресує через значне насичення структури посівних площ зерновими культурами. За сильного ураження посівів фузаріозом колоса недобір врожаю може скласти 50% і більше. Однак більшу небезпеку створюють вторинні метаболіти гриба Fusarium spp. – мікотоксини, які накопичуються в ураженому хворобою зерні. При їх потраплянні в продукти харчування чи корми, вони здатні викликати гострі отруєння людей і тварин.

   З метою контролю фузаріозу колоса доцільно застосовувати інноваційні двокомпонентні  фунгіциди , які мають високу ефективність проти фузаріозу і септоріозу колоса, а також хвороб листя (септоріоз, види іржі, темно-бура плямистість, ринхоспоріоз, тощо). Оптимальним періодом застосування є початок-середина цвітіння.

   На посівах відмічаємо появу шкідника (п’явиця червоногруда , трипс пшеничний , клоп шкідлива черепашка ). Тому доцільно в цей період до бакової суміші додавати інсектицид.

З метою підвищення рівня майбутнього врожаю і підсилення дії пестицидів слід використовувати КАС в дозі 5-6 кг/га.

   Ярі зернові знаходяться у фазі виходу в трубку.

   На посівах даних культур потрібно вже закінчити проводити боротьбу з бур’янами. Занепокоєння може викликати фітосанітраний стан посівів, тому посіви ярих необхідно своєчасно обробляти фунгіцидами.

   Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна за рахунок проведення позакореневого підживлення по листу.

    Соя. Рослини середньоранньостиглих та ранньостиглих сортів сої перебувають у фазі другого – четвертого трійчатого листка. В даний  період  на полях, використовують гербіциди проти однорічних двосім’ядольних і злакових бур’янів, що дозволені “Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”: Базагран, к.е. (2,0-3,0 л/га), Хармоні 75, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тренд 90 200 мл/га), Формула, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тандем 200 мл/га), або такі гербіциди, як Півот, в.р.к. (0,5-1,0 л/га), його похідні – Фабіан, к.е (0,4 л/га), Пульсар, к.е (1,0 л/га). Проти однорічних у фазі 2-4 листків бур’янів і багаторічних злаків за висоти 10-15 см використовують Тарга супер,  Фюзілад Форте, к.е. Фюзілад Супер, к.е. За висоти бур’янів 3-5 см застосовують Селект, к.е. (0,4-0,8 л/га) або Пантеру, к.е. (1,0 проти однорічних злаків, 1,5-2,0 л/га проти багаторічних). Дводольні бур’яни в цей період не повинні мати більше 4 листків. Проти однорічних двосім’ядольних бур’янів вносять Хармоні 75, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тренд 90 200 мл/га), Формула, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тандем 200 мл/га), Базагран, в.р. 1,5-3 л/га та ін.

    На посівах більш пізньої групи стиглості слід також провести заходи по захисту сої від бур’янів. Враховуючи засміченість полів треба підібрати препарати та їх бакові суміші, які дозволять знищити вегетуючі бур’яни з меншим стресом культури.

   В зв’язку зі зниженими температурами в нічні та підвищеними в денні години відмічено ослаблення росту рослин сої, пригнічення їх розвитку. В цій ситуації досить добрі результати забезпечує проведення позакореневих підживлень рослин розчинами ростових речовин, мікроелементів та їх комбінацій (Реаком, Вимпел, Гуміфілд та інші).

    В зв’язку розширенням площ посіву сої, захист рослин від шкідливих об’єктів набуває особливого значення. Для своєчасного проведення заходів по догляду за рослинами сої слід вести постійні спостереження за станом розвитку рослин та шкодочиних об’єктів та застосовувати конкретні заходи по попередженню їх розповсюдження.

    Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі 6-8 листків можливий  розвиток таких хвороб як аскохітоз, фузаріоз, кореневі гнилі, борошниста роса, сіра гниль. Щоб запобігти ураженню, посіви слід обробити фунгіцидами типу Рекс Т, к.с. (0,5-1,0 л/га), Танго, к.е. (0,6-0,8 л/га), Фундазол, в.г. (1 кг/га), Цинеб, в.г. (2 кг/га). В дану фазу особливо при підвищенні температур шкодочинною є попелиця (ЕПШ не більше 2 колоній на м2) і тому при перевищенні ЕПШ на посівах слід застосувати інсектициди типу  Бі-58 новий, к.е. (0,5-1,0 л/га ), Нурел-Д, к.е. (0,8 л/га), Парашут 450, мк.с (0,25-0,5 л/га), Фастак, 10 % к.е. (0,15-0,25 л/га), Штефесін, к.е. (0,2-0,25 л/га). Доцільно також застосувати позакореневі підживлення рослин мікродобривами типу Росток з 5% в.р. сечовини, Реаком, Наномікс та ін.

                                                Овочівництво

    Червень – період активного догляду за посівами овочевих рослин, який багато в чому визначає рівень та якість майбутнього врожаю. Попередній період вегетації з високими температурами і мінімальною кількістю опадів (практично повна відсутність продуктивних опадів з початку польових робіт) був досить не сприятливим  для більшості овочевих культур. Рослини були пригнічені, ослаблені, значно відставали в рості. Висока температура в денні години, значні роси в нічні створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин овочевих. Ближчим часом слід очікувати спалаху захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі та огірках. В зв’язку з цим, доцільно провести  лікувально – профілактичний обробіток вказаних посівів дозволеними фунгіцидами. Зазвичай при обробітку посівів картоплі застосовують фунгіциди (Ридоміл, Ридоміл голд, Татту та ін.). Помідори слід обробити розчинами Купроксату – 80 г на 10 л, бордоської рідини та препаратами нового покоління (Татту, Акробат МЦ + Танос, Квадріс і інші). На огірках добрі результати забезпечує застосування препаратів Альто (15-20 г на 10 л води), бордоської рідини (1%),  хлорокису міді (40 г на 10 л води). Спостерігаються ознаки захворювання пероносопорозом цибулі з сіянки, тому посіви її слід обробити одним із фунгіцидів (Ридоміл голд,бордоська рідина, хлор окис міді та ін.). Слід також обстежити посіви цибулі на ураженість рослин цибулевим трипсом, скритнохоботником та іншими шкідниками і при потребі провести боротьбу з ними (враховуючи значне поширення їх вже з першої другої декади травня).

   Попередні роки були сприятливі для розмноження, поширення та перезимівлі шкідників сільськогосподарських рослин. Спостерігається пошкодження овочевих хрестоцвітими блішками, довгоносиком. Особливо слід обстежити посіви на поширення попелиці, для якої умови досить сприятливі – і за потреби вжити заходи по обмеженості її чисельності.

Заступник директора з наукової

роботи ІСГ Північного Сходу  НААН                                                                                                              М.Г. Собко